Home Page
Library
Go back to MM platform
search
search
account_circle
Log In
Reading e-edition Sygnał. Magazyn Nauczyciela
Buy
close
close
shopping_cart
1. Product Selection
account_circle
2. Log In
thumb_up
3. Order Confirmation
credit_card
4. Payment
Single Release
Sygnał. Magazyn Nauczyciela
Price:
26,00 PLN
Back
Next
1360px
Table of Contents
OD REDAKCJI
Od redakcji
W jaki sposób stymulować zdolności poznawcze uczniów i uczennic, aby rozwijać i wzmacniać ich koncentrację? To bardzo dobre pytanie. Ucząc się, wykorzystujemy w największym stopniu zmysły wzroku, słuchu i dotyku – to właśnie dzięki nim zdobywamy informacje wizualne, dźwiękowe oraz kinestetyczne. Doskonalenie pamięci obejmującej te obszary stanowi...
arrow_forward_ios
AKTUALNOŚCI
Kalendarium
Kalendarium najważniejszych zadań wychowawców klas i nauczycieli, a także świąt, które warto wziąć pod uwagę, organizując pracę z uczniami.
arrow_forward_ios
Aktualności
Informacje dotyczące istotnych wydarzeń związanych z edukacją oraz o zmianach w prawie oświatowym.
arrow_forward_ios
TEMAT WYDANIA
Na dobrą koncentrację
Porady i ćwiczenia dla dzieci i młodzieży
Ucząc się, wykorzystujemy w największym stopniu zmysły wzroku, słuchu i dotyku. Dzięki nim zdobywamy informacje wizualne, dźwiękowe oraz kinestetyczne. Doskonalenie koncentracji i pamięci obejmującej te obszary stanowi kluczowy element wspierający rozwój dzieci i młodzieży w edukacji szkolnej. Dlatego warto stale stymulować procesy uwagowe uczniów, proponując im różne aktywności w ramach treningu koncentracji uwagi i pamięci.
arrow_forward_ios
Z KAŻDEJ STRONY
Gdy się zdarzy trudna klasa…
Jak pracować z uczniami sprawiającymi trudności?
Dla nauczyciela „trudna klasa” jest wyzwaniem. Co tak naprawdę kryje się pod tą nazwą? Czy to grupa uczniów, którzy nie poddają się szkolnej dyscyplin...
arrow_forward_ios
Uchodźcy w mojej klasie
Przegląd sytuacji w polskich szkołach
Kiedy szkoły zaczęły przyjmować ukraińskie dzieci i młodzież, które przybyły do Polski, uciekając przed wojną, chyba nikt nie myślał o tym, jak długo ...
arrow_forward_ios
PORADY SPECJALISTY
Piękno (neuro)różnorodności
Jak wspierać „nietypowych” uczniów?
Krytycy koncepcji neuroróżnorodności często uważają ją za próbę usprawiedliwiania „niegrzecznych” dzieci. Obawiają się też zniesienia granicy między normą a dysfunkcją. Negowanie istnienia neuroróżnorodności najczęściej jest jednak formą chowania głowy w piasek, ponieważ uczniów zachowujących się „inaczej” niż rówieśnicy jest w placówkach coraz więcej. Jak pomóc im w funkcjonowaniu w szkolnej rzeczywistości?
arrow_forward_ios
TECZKA NAUCZYCIELA
Teczka nauczyciela
Wszystkie materiały (i nie tylko!), które wcześniej były publikowane w Teczce nauczyciela, są dostępne na Platformie MM.
arrow_forward_ios
PRAWA BELFRA
Awans zawodowy na stopień nauczyciela mianowanego
Przepisy dotyczące awansu zawodowego nauczycieli uległy zmianie 1 września 2022 r. W dalszym ciągu nowa procedura awansowa budzi jednak liczne wątpliwości. W artykule przedstawiono najważniejsze zagadnienia związane z odbywaniem awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego według obecnie obowiązujących regulacji prawnych.
arrow_forward_ios
MAŁA SZKOŁA
Jak rozmawiać z dziećmi o śmierci?
Przełom października i listopada to w naszej kulturze pora wyciszenia, pożegnania ze złotą polską jesienią i przygotowania na długie noce oraz coraz zimniejsze dni. To także czas wypełniony zadumą związaną z Dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami, kiedy – przynajmniej na chwilę – przypominamy sobie o nieuchronności śmierci i wspominamy bliskich, których już z nami nie ma. Jednocześnie świadomość przemijania zdecydowanie nie należy do przyjemnych, nic więc dziwnego, że chcemy dzieciom tego tematu oszczędzić. Czy słusznie?
arrow_forward_ios
DOSKONALENIE I ROZWÓJ
Sezonowe obniżenie nastroju
Na czym polega i jak sobie z nim radzić?
Wraz ze spadkiem temperatury i zmniejszeniem dostępu do dziennego światła w ciągu dnia wiele osób odczuwa obniżenie nastroju. Od listopada do lutego w naszej strefie klimatycznej dominuje deszczowa (już rzadziej śnieżna) i ponura pogoda. W takich warunkach łatwo o utratę motywacji i pogorszenie samopoczucia. Jednak to, co dla jednych jest tylko przejściową chandrą, dla innych może być nawracającym zaburzeniem zdrowia psychicznego, znanym jako depresja sezonowa.
arrow_forward_ios
TIKOWY KĄCIK
Miro
Godny następca wirtualnej tablicy Jamboard
Wielu użytkowników platformy Google Workspace zaskoczyła informacja o planowanym wyłączeniu aplikacji Jamboard – znanej i lubianej przez wielu nauczycieli wirtualnej tablicy. Czym ją zastąpić? Wśród polecanych przez Google alternatyw na uwagę użytkowników zasługuje tablica Miro.
arrow_forward_ios
KLASA W KINIE
Chłopi
O niezwykłej ekranizacji szkolnej lektury
„Niektóre filmy oglądane są tylko dla rozrywki, po obejrzeniu innych można mieć poczucie straty czasu, zdarzają się też dzieła przełomowe, które okazują się szczególnie ważne w naszym życiu. (…) dają życiową lekcję – są inspiracją do szukania rozwiązania w trudnych sytuacjach; umożliwiają utożsamianie się z bohaterem lub jego ideałami”. Nowa ekranizacja Chłopów należy do tych ostatnich, dlatego warto zaproponować jej obejrzenie na zajęciach w szkole.
arrow_forward_ios
NA MARGINESIE
Nudne wierszyki
Trudno jest być rodzicem i nauczycielem jednocześnie. Podobno najwięksi pieniacze wśród rodziców to właśnie nauczyciele. Bo gdy pani w szkole robi coś dokładnie odwrotnie niż my – wybitni specjaliści – to nas trafia. I wtedy zaczynają się przepychanki, na których może stracić wyłącznie dziecko. Znam to bardzo dobrze. Kiedyś, przy starszym dziecku,...
arrow_forward_ios
FELIETON
Wokół afery na YouTubie
Przez kilka tygodni w sieci niemal każdego dnia pojawiały się nowe materiały z oskarżeniami o pedofilię, grooming czy przemoc na tle seksualnym kierowanymi w stronę młodzieżowych idoli z YouTube’a. W niektórych przypadkach są już nawet twarde dowody. Najważniejsze jest jednak to, że przez same swoje zachowania, wygłaszane poglądy czy publikowane...
arrow_forward_ios
SZKOLNY ALFABET
Ż jak życzliwość
Bardzo łatwo jest zbanalizować życzliwość, sprowadzając ją do „bycia miłym” (często bez zważania na swoje granice), pomocnym i „uśmiechniętym”. Jeśli jednak spróbujemy zdefiniować ją trochę inaczej, okaże się ona właściwością nie tylko ogromnie przydatną w codziennym życiu, ale i właściwie obowiązkową dla każdej osoby, która decyduje się pracować...
arrow_forward_ios
RECENZJA
Recenzje
Opisy interesujących nowości wydawniczych dla uczniów, nauczycieli i pracowników oświaty.
arrow_forward_ios